System wspomagający porusznie się osób z dysfunkcjami wzroku w budynku

Zgłaszający: dr inż. Adam Jóśko
  • Status dostępności:Zajęty
  • Słowa kluczowe:pozycja, położenie, sensory, komunikacja, programowanie, mikrokontroler, mikronawigacja
  • Opis:

    Propozycja przebiegu nawigacji:
    Osoba prosi o prowadzenie do określonej lokalizacji. Jej urządzenie łączy się z trzema najbliższymi nadajnikami BLE (Bluetooth Low Energy) i odbiera RSSI (Received Signal Strength Indicator), na tej podstawie oblicza dokładną lokalizację.
    Jeden z trzech nadajników BLE (np. pierwszy połączony) będzie służyć też do przekazywania informacji do serwera. Przekaże on lokalizację osoby i nazwę punktu docelowego.
    Serwer odczyta lokalizację i znajdzie najbliższy punkt lokalizacyjny. Znajdzie również punkt docelowy po nazwie, następnie obliczy drogę pomiędzy nimi.

    Serwer:
    Będzie grafem struktur przechowujących:
    -punkty lokalizacyjne
    -Połączenia między punktami: odległości, wskaźnik na następny punkt, wskazówki (np. prosto, lewo, windą na 5 piętro, uwaga schody)
    -Znajdowanie drogi: znajdowanie drogi w grafie ważonym (algorytm Dijkstry), w podstawowej wersji po odległości, można też dodać opcjonalną funkcję taką jak np. drogę minimalizującą liczbę przeszkód po drodze.

    Komunikacja:
    Moduły BLE, łączące się z urządzeniem klienta.
    Klient będzie łączyć się z trzema modułami, z czego każdy będzie przekazywać klientowi swoje ID i siłę sygnału w celu lokalizacji, a jeden dodatkowo posłuży jako linia komunikacji z serwerem.
    Urządzenie będzie miało zarezerwowany bufor na punkty lokalizacyjne należące do trasy i prowadził za ich pomocą. Może to być bufor cykliczny, i w przypadku np. pójścia w nieodpowiednią stronę i znalezienia się w punkcie niezgodnym z nawigacją urządzenie będzie pytać o dane danego punktu serwer i dodawać nowy punkt na początku bufora.

    Lokalizacja:
    Metoda trilateracji nadajnikami BLE - obliczenie dokładnej lokalizacji za pomocą siły sygnałów z trzech pobliskich nadajników i na tej podstawie obliczenie lokalizacji względem nich, po czym przesłanie tej lokalizacji do serwera.

  • Typ pracy: inżynierski
  • Kierunek: Automatyka i Robotyka Elektrotechnika
  • Uwagi:
Powrót