Generowanie liczb losowych z pomocą oscylatora chaotycznego

Zgłaszający: dr inż. Łukasz Makowski
  • Status dostępności:Wolny
  • Słowa kluczowe:stm32 mikrokontroler mcu trng programowanie C
  • Opis:

    Nie każdy mikrokontroler jest wyposażony w generator rzeczywiście losowych liczb (TRNG). Nawet jeśli TRNG jest dostępne, to może być potrzebne zrealizowanie generatora niezależnego od oferowanego przez producenta.
    Oscylator chaotyczny, który można zbudować z zaledwie kilkunastu (sic!) tanich elementów może być alternatywnym źródłem entropii. Celem pracy jest wykorzystanie oscylatora do realizacji generatora liczb losowych.

    Praca obejmuje zaprojektowanie płytki PCB z prostym obwodem elektrycznym wskazanym przez promotora, wykonanie dość prostego oprogramowania i przetestowanie działania tak zbudowanego generatora liczb losowych.

    Zakres szczegółowy:
    - zaprojektować płytkę rozszerzającą (expansion board) w formacie połączeń Arduino na podstawie schematu ideowego wskazanego przez promotora;
    - zaimplementować pobieranie sygnału analogowego z zewnętrznego oscylatora na STM32 za pomocą ADC;
    - zaimplementować funkcje przekształcające surowe dane (normalizacja, kwantyzacja) i uzyskiwanie liczby końcowej (hash)
    - zebrać zbiory danych i zaprezentować je na wykresach
    - sprawdzić losowość uzyskiwanych liczb metodami statystycznymi (histogram etc.) oraz metodą zmiennych opóźnionych (XY lub XYZ).

  • Typ pracy: inżynierski magisterski projekt indywidualny projekt przejściowy
  • Kierunek: Automatyka i Robotyka Electrical Engineering Elektrotechnika
  • Uwagi:Praca jest kontynuacją badań w ramach obronionych już prac inżynierskich "Sprzętowe generowanie liczb losowych", "Antena prostownicza jako źródło entropii dla generatora liczb losowych na mikrokontolerze STM32", "Wykorzystanie n-krotnego ekstraktora von Neumanna do generowania liczb losowych". Szczegóły i dodatkowe wyjaśnienia u promotora.
Powrót